Comunica
experienta Clubagricultura.ro
Email RSS Facebook

"mostenirea rentei viagere "

Mostenitorii au dreptul la renta viagera daca detinatorul de drept a murit? Daca da, care sunt documentele necesare pentru a obtine banii?

Adaugata in
  • Actualitate

andrei Bucur
 User  andrei Bucur a intrebat la 03 Mai. 2016

 

1 raspuns

Voteaza raspuns Apreciez acest raspuns [0] Nemultumit de acest raspuns [0]
Cristina Enescu
 Expert Cristina Enescu a raspuns la intrebare la 03 Mai. 2016
In cazul decesului rentierului, renta datorata acestuia in anul 2015 poate fi incasata de mostenitorii sai, cu conditia respectarii prevederilor art.7 din Legea 247/2005 Titlu XI, doar daca, pana la 31 august 2016, mostenitorii vor depune la oricare Centru judetean al APIA, respectiv al Municipiului Bucuresti, carnetul de rentier al defunctului (obligatoriu), certificatul de deces (original si copie), actul de succesiune (certificat de mostenitor sau certificat de calitate de mostenitor, certificat de legatar, hotarare judecatoreasca de succesiune investita cu formula ,,definitiva si irevocabila” (original si copie), B.I/C.I./pasaport al mostenitorului (original si copie), imputernicire/declaratie notariala din care sa reiasa acordul celorlalti mostenitori privind solicitarea si incasarea rentei viagere agricole datorata rentierului (original), precum si un extras de cont pe numele solicitantului.


Alte intrebari despre Actualitate

Sectiuni
  • Actualitate
  • agroturism
  • Boli si daunatori
  • Cultura mare
  • Culturi de camp
  • Fonduri europene
  • Legislatie agricola
  • Legumicultura
  • Meteo
  • Plante medicinale
  • Pomicultura
  • Preturi inputuri agricultura
  • Remedii naturiste
  • Sere si solarii
  • Subventii
  • Tehnologii agricole
  • Tratamente fitosanitare
  • Viticultura
  • Zootehnie
  • Hobby gradinarit
Video club